Zase po roce přicházejí … aneb Adventní putování se zase vrací.

Před pár lety jsem Vám zde na blogu představila den po dnu příběh Adventního putování. Vznikl tak jedinečný soubor textů o putování dětí adventní dobou a nápady k zamyšlení a inspirací k tvoření. Měla jsem radost, že jsem Vám mohla předat jiný pohled na tuto dobu inspirovaný waldorfskou pedagogikou propojující myšlení, cítění a činy (hlavu, srdce a ruce).

První díleček odstřihnut, první obrázek odhalen…

Děti každý den odhalovaly malý díleček v kruhovém kalendáři a objevovaly nový obrázek, který se zrcadlil i v dobrodružném příběhu. Obraz se vztahoval ke čtyřem říším: minerální, rostlinné, živočišné a lidské. Poodhaloval hluboké kvality každého člověka, rozšiřoval obzory, sytil lidskou Duši.

K příběhu jsem vždy připojila krátké zamyšlení pro dospělé s přesahy dotýkající se obrázku a nápady na tvoření s dětmi, protože největším darem je společný smysluplně strávený čas.

Byla jsem spokojená, že se mi podařilo dokončit celé putování, doufala jsem, že jsem inspirovala druhé k naladění se do adventní doby v trochu jiném pohledu, než je to dnes v konzumní společnosti plné spěchu a povinností běžné…

Po Vánocích už nebyl důvod se Adventnímu putování věnovat. Každá roční doba nese nové jedinečné impulsy, které nelze ani urychlit, ani odložit.

Rok se s rokem sešel a já se k příběhu opět vrátila.

Zjistila jsem, že je stále krásný, ale že má v sobě dost chybiček (gramatických, stylistických i logistických) a potřebuje vyladit. Rozhodla jsem se, že tento obohacující příběh vyladím, jazykově i obsahově vypiluji a pokusím se tomuto obsahu dát i důstojnější formu- nejlépe tištěnou.

Plány byly velké, ale rozhodnutí padlo na začátku podzimu. Proto bylo potřeba se dát do usilovné práce.

Celý text jsem vypilovala, mírně pozměnila, mnohé ponechala, jiné vynechala… Dětským hrdinům putování jsem v textu konkrétní jména nedala, abych dala příležitost čtenářům se stát hlavními hrdiny putování. V textu jsou vždy zmínky o dětech a jejich rodičích podtrženy, abyste místo nich mohli při čtení říci Vaše jména a prožívat celý příběh více niterněji, být více vtáhnuti do děje, být aktivní součástí.

Nápady k zamyšlení jsem také doplnila, inspiraci k tvoření vyladila. K souboru hravé hry (pexeso, kvarteto, vystřihovánku) připojila. Obrázek akvarelovými barvami znovu a lépe nakreslila, jemnný kruh přesněji vytvořila. A do tiskárny se vypravila…

A jak to dopadlo?

Nebude trvat dlouho a já budu mít v ruce tištěnou publikaci Adventní putování. Zvolila jsem formu jednotlivých listů s příběhy a místem pro malování ilustrací a na ně navazující část k zamyšlení a tvoření. Soubor tvoří dohromady 104 stran, tedy 52 oboustranně vytisklých listů. Přidala jsem úvodní stranu, namalovala černobílé jednoduché ilustrace, z nichž vznikly motivy do pexesa. Odkazy na další inspiraci na internetu jsem v tištěné formě shromáždila na jednu dvojstránku, protože na papíře nemohou být aktivní jedním kliknutím jako v on-line prostoru.

Všechny tyto listy budou vloženy do barevných pevných desek, pro uchování jedinečných vzpomínek na advetní tvoření album a mohou na konci také vytvořit originální dárek pro prarodiče.

V deskách s textem nebudou chybět ani dva kruhové obrazy adventního kalendáře. Přidala jsem i stromové kvarteto, pomůcku, kterou jsem kdysi vytvářela pro školní děti a která se hodila k rostlinné říši. Jako poděkování jsem namalovala malý Betlém se svatou trojicí k vystřižení a vybarvení.

Příští týden bych už měla držet v ruce vytištěnou podobu. Vzhledem k nákladům na tisk je mi ale jasné, že počet výtisků nemusí uspokojit všechny zájemce, tak jsem se rozhodla, že všechny materiály nabídnu k zakoupení i on-line cestou- v pdf podobě pro stažení a vytisknutí doma. Tato cesta je rychlá a není tak nákladná, jako tisk s poštovným a balným.

Ale to není ještě vše!

Shodou okolností v době finálních úprav textu k tisku ke mně přišla možnost kurzu, kde se tvoří na webu on-line členské sekce. Rozhodla jsem se do kurzu vstoupit a Adventní putování tak získalo ještě další rozměr: k tištěné formě putování a ke stejné verzi k tisku doma připravené, přibyla VIP on-line audiovizuální podpora (v podobě MP3 nahrávek, videí a možnosti komentářů ke každému dni).

Právě pracuji na audio nahrávkách: příběh putování získává postupně zvukový rozměr, abyste si ho mohli stáhnout a pustit třeba na cestách v autě. Samozřejmě nezapomenu jako bonus připojit několik koled nazpívané medovým hlasem dcery, která by se zpěvem jednou chtěla živit a právě studuje na konzervatoři.

Byla cesta, byla ušlapaná Gabriela a Jana Tlapovi

S nejmladším synem natáčíme videa. Ke každému dni vybíráme jednu činnost, kterou Vám v návodném videu představíme. Inspiraci k tvoření tak podpoříme praktickým návodem ve formě vizuální. Zapojuje se celá rodina: manžel je kameraman, nejstarší syn střihač a technický poradce…

Audiovizuální podpora, která právě vzniká, bude součástí členské sekce, která bude odhalovat příběh v textu psaném a mluveném, nápady k zamyšlení a tvoření ve slovech i videonávodu k jedné vybrané činnosti. Advent tak bude DEN za DNEM možno prožívat i ve VIP on-line inspiraci dávající Adventnímu putování další kvality.

Co Vy na to?

Připojíte se?

Zakoupíte tištěnou publikaci, nebo si veškeré materiály vytisknete doma, či vstoupíte do členských VIP on-line vod za doprovodu zvuku a videí? Nebo zvolíte kombinaci různých možností? Či jen oprášíte blogové články, nebo zvolíte úplně jinou cestu?

Jaké si to uděláte, takové to budete mít.

Pokud se rozhodnete se předvánočně sladit ve slovech, obrazech a tvořivé inspiraci formou Adventního putování, ráda se stanu Vaším průvodcem a inspirací.

Jakmile budu mít vytištěnou publikaci, materiály k tisku, připravenu členskou sekci, vše na webu propojené, dám Vám vědět… Těším se na Vás a Vaše děti.

V celém putování hraje velkou roli rytmus. Pokud si nastavíte rituál, ponese Vás, obohatí. Pokud ne, také dobře. Ušijete si den po dni dle Vašeho nastavení a naladění, dle možností Vaší domácnosti, dle věku Vašich dětí…

Cílem je se předvánočně naladit, sladit, prožít advent v harmonii, ne plnit úkoly „jako ve škole“…

Učíme se společně. Každý den. Po celý život.

Mgr. Jana Tlapová
Jsem neobyčejně obyčejná žena. Vyjímečný originál. Jako každý z Vás. ;-) Rozhodla jsem se stát tvůrcem svého života v respektu s plánem vesmírné režie. UČÍME SE SPOLEČNĚ. Každý den. Po celý život. Moji největší učitelé jsou mí nejbližší. Vytvářím svobodný zodpovědný prostor pro inspiraci a učení dětí a dospělých. Vymyslela jsem a v praxi praktikovala výukové materiály nejen pro prvopočáteční čtení a psaní:Písmenkové básničky >>- originální sada pracovních listů celé abecedy v obrázku, verši i psaní, vhodná k učení i hraní, rozmanité pohádky >> a sešity k psaní i malování: NEOBYČEJNĚ OBYČEJNÉ SEŠITY>> a NEOBYČEJNĚ OBYČEJNÉ SEŠITY- varianta Vyrob si sám>> Zajímá Vás více? Budeme se navzájem inspirovat svými osobními příběhy a zkušenostmi? Připojíte se? Můj příběh si přečtete zde>>
Komentáře