24.12.- svátek slaví Adam a Eva

Nastal čas na další vypravování. Než se pustíte do čtení dalšího příběhu, nakreslete prosím obrázek vycházejícího ze včerejšího vypravování. Co se včera stalo? Zrekapitulujte příběh. Vzpomněli jste si na všechny detaily? Napadají Vás další otázky a odpovědi vztahující se k obrazům minulého dne? Pokud chcete, zapište si další poznámky a postřehy…

MARIE

„V ženě se péče, porozumění, respekt, oddanost a dávající náruč skrývá.

Potřebu bezpečí a láskyplných rodinných vztahů mívá.

Cyklicky se proměňuje, mnoho tváří ukazuje.“

Máte za sebou den plný prožitků a zážitků. Prožili jste něco, co se dotýká včerejšího příběhu? Dotkla se témata včerejšího příběhu s ubytováním ve chlévě, sváteční večeře a ocenění ženské péče Vašeho dnešního prožívání? Napadají Vás nějaké další otázky? Pokud ano, zapište si je a popovídejte si o nich.
Až dokreslíte obrázek, pohodlně se posaďte, zapalte si svíčku a řekněte si úvodní básničku Adventního putování.

ADVENTNÍ PUTOVÁNÍ těchto dětí a dospělých průvodců

………………………………………………

Dnem za dnem, krok za krokem, putují …………………………..

světem- věčným věkem- s radostným poskokem.

Na dalekou pouť se vydají, mnoho zažijí,

v poznání dozrají, tajemství prožijí…

V tento magický adventní čas

budou putovat každý den zas a zas.

Kam je cesta zavede?

Kdopak je povede?

Co objeví?

Co zůstane skryto?

Každý dostane, co zaslouží,

není nám to líto.

Světlo na obzoru udává směr,

vše, co prožijí, dá nový rozměr,

rozšíří barevnější obzory,

pohledy na tvory (i potvory)…

Nechť je společně strávený čas

propojen nitkami lásky v souznění zas a zas,

když tvoříme pohodu v nitru,

snad včas, v ten pokojný adventní čas.

Nechť tato kniha padajících listů předvánočních dnů

uchová voňavou vzpomínku laskavých snů

a vše, co vznikne v lásce objevného putování,

stane se realitou, nebude to zdání…

Boží láska je tu s námi bez přestání

a všechny nás chrání…

♥ S láskou Jana Tlapová autorka tohoto Adventního putování
Těšíte se na další pokračování příběhu? Už Vám ho nesu… Přišel čas odstřihnutí dalšího dílečku adventního kalendáře a odhalení nového obrázku.

24.12.- dvacátý čtvrtý adventní den- svátek slaví Adam a Eva

Čas po chutném jídle zval k odpočinku. Nikoho ale klidné chvíle nečekaly. Marie pocítila, že její děťátko se rozhodlo narodit. „Josefe, nalij do naší krásné hliněné nádoby ohřátou vodu, naše dítě bude potřebovat omýt po narození. Nastal jeho čas.“

Josef vzal nádobu, šel k ohni před chlév za …………………………. a než ohřátou vodu přelil a nazpět přinesl, spatřil světlo světa jejich syn, kterého Ježíš nazvali. Malý Ježíšek spokojeně ležel u maminky v náručí.

Marie ho něžně umyla, do čisté plínky od Mikuláše zabalila a do jesliček se slámou, které v chlévě byly, vložila. Její tvář zrcadlila radost a vděčnost z nového života.

Josef svou ženu obejmul, políbil a Ježíšovi požehnal. Oslík sklonil svou hlavu nad čerstvě narozeným miminkem. Radostně zahýkal Ježíškovi první oslí písničku. Ježíšek na oslíka vykulil překvapeně oči, ocenil oslíkovu snahu. ………………………….. přiběhli od venkovního ohně a zvědavě pozorovali malý uzlíček. To taky takhle po narození vypadali? Přemýšleli, jak by Ježíška podarovali. Na co přišli? ……………………………….

Dveře od chléva se za chvilku opatrně otevřely a dovnitř vběhla bělostná ovečka, kterou popostrkoval ovčácký pes. Za nimi stál pastýř. Usmíval se, klaněl se a vydělanou kůži a krajáč ovčího mléka jako dar k narození přinášel. Takové návštěvy by se nikdo nenadál. Všichni se radostně přivítali!

„Říkal jsem, že nebude dlouho trvat a opět se potkáme. Andělé na nebi o narození Ježíška písně zpívali a já to kousek do vašeho rodného města mám, tak jsem rychle přispěchal. Všude jsem o zrození Ježíše zvěst lidem dával, aby i oni se přišli poklonit a Ježíška obdarovat.“

Marie radostně teplou přikrývku Ježíškovi do jesliček dala a další zástupy gratulantů vítala. Novina o narození spasitele se rozkřikla široko daleko. Nikdo nemeškal a každý se k chlévu hrnul a dar dle svých možností pro Ježíška s sebou vzal.

Mezi gratulanty nechyběl ani hrnčíř, který i s býčkem dorazil. Býček se radostně se všemi vítal a něžně funěl při pohledu na uzlíček lásky v jeslích položený. Ocasem mouchy jako dar ke zrození od jesliček odháněl. Kupce potěšilo, že voda z jeho hrnce Ježíška omývala a novou misku a pozdravy od ženy a dětí jako dar přinesl.

Později dorazila návštěva ze vznešeného a vzácného rodu: na dveře chlévu zaklepali a před Ježíškem se poklonili tři králové a jejich družina, kterou jako zlatou nit se táhnout na vrcholcích hor viděli. Drahé dary s sebou přinesli.

Hodnota jakéhokoliv daru, ať už z rukou krále, či nejprostšího člověka, svou cenu v čistotě úmyslu má a odráží radost, kterou druhému udělá. Navíc vše, co druhým dáme, se nám vždy vrátí. Ale pozor, kdo seje vítr, sklízí bouři. Kdo však dobrotu zaseje, šťastný život a hojnost ho provází.

Marii se vyplnilo její tušení, že se s králi osobně setká. …………………………………… se jich vyptávali na vše, co je zajímalo a rukama a nohama se dorozumívali. Dokonce se i na velbloudech svezli.

Do Betléma se hrnuly zástupy gratulantů, všichni Ježíška obdarovávali. Každý zvolil dar dle svých možností. Kdo chudý byl, alespoň píseň zazpíval.

Chtíc aby spal- zpěv a flétna Gabriela Tlapová
Já bych rád k Betlému- zpěv, flétna, kytara Gabriela Tlapová
Štěstí, zdraví, pokoj svatý- zpěv, flétna Gabriela Tlapová
Veselé vánoční hody- zpěv, flétna Gabriela Tlapová

„I my si každý rok narození Ježíška připomínáme

a na oplátku dary od něj dostáváme.

Sami se vzájemně o dary dělíme,

sny tajné si plníme.

Darem největším čas zde na Zemi je,

rozmýšlejme, komu ho věnujeme, koho naše péče ohřeje.

Pečujme o dary, nadání, která máme,

dělme se s druhými o to, co umíme a známe.

Dej a bude Ti dáno.

Přej a bude Ti přáno.

Ať požehnané je každé ráno.

Takto končí adventní putování.

Líbilo se Vám? Toť bylo mé přání.

♥ S láskou Jana Tlapová, autorka Adventního putování“

NÁPADY NA TVOŘENÍ, TÉMA K ZAMYŠLENÍ

24.12. NAROZENÍ JEŽÍŠKA

Prožijte co nejkrásnější Štědrý den v pohodovém nastavení, s tradičními zvyky (louskání oříšků, krájení jablíčka, pouštění si svíček ve skořápce, lití olova, házení boty, zpěv koled, sledování pohádek, vypravování, prohlížení fotek, návštěvy, setkání, popovídání…).

Nádherné vánoční svátky.

Krásný dvacátý čtvrtý adventní den.

Milí přátelé, dnes Štědrý den nastal a Vy za dárky se svou rodinou ke stromečku půjdete. Tento den je plný rituálů, dobrého jídla a rodinné pohody. Každá rodina ho má nastaven jinak. Jakpak Vy?

Patří do Vašeho Štědrého dne procházka, návštěva kostela, půlnoční mše, zpěv koled, rozkrajování jablíčka, bramborový salát, smažený kapr? Nebo máte ve zvyku úplně jiné tradice a zvyky?

Nezapomínejte, že nejdůležitější je Váš čas a Vaše pozornost. To, čemu věnujete svou péči, to roste, sílí, kultivuje se. Investovat do svých blízkých, do sebe, do vztahu s Bohem a s matkou Zemí se vždy vyplatí. Důležité je také nezapomínat na správnou míru a rovnováhu, protože všeho moc škodí a jed dělá dávka.

Pečujte tedy o sebe, své nejbližší, rodinné vztahy, společenství co nejlaskavěji, s otevřeným srdcem, jasnou myslí a dobrými úmysly.

Děkuji za Váš čas a pozornost, kterou jste věnovali našemu společnému putování.

Pokud máte chuť podarovat mě za příběhy a aktivity, které jsem pro Vás vytvořila, ráda přijmu Vaše dary ve Vámi vybrané podobě:

V šuplíku mi leží spousta materiálů z mé praxe a v hlavě mám spoustu plánů a nápadů:

  • pexeso, písně a příběhy k vyjmenovaným slovům,
  • pexeso k určování stromů,
  • možná tento adventní příběh zpracuji do jiné podoby a důstojnější tištěnou podobu mu i malbě dám,
  • láká mě také vytvoření minikurzu pro podporu partnerství (inspirováno našim třicetiletým partnerským vztahem),
  • minikurzu pro podporu zdravého přístupu k rodičovství (inspirováno výchovou mých třech dětí),
  • ráda bych se také věnovala obrazům vypravování ve waldorfské výuce a zpřístupnila je všem- dětem i dospělým (od pohádek, bajek a legend, k Bibli, starogermánské mytologii, Řecku, Římu…).

Vaše zpětná vazba může být impulsem k vybrání tématu, kterému se budu jako prvnímu dále věnovat… Děkuji.

Přeji Vám pohodové sváteční dny. Každý den je svátek, dar.

Učíme se společně. Každý den. Po celý život.

S vděčností se učíme z chyb a posouváme dál.

Děkuji, že jste se připojili k mé cestě a těším se na další setkání- ať už virtuální, či osobní.

♥ S láskou Jana Tlapová

Mgr. Jana Tlapová
Jsem neobyčejně obyčejná žena. Vyjímečný originál. Jako každý z Vás. ;-) Rozhodla jsem se stát tvůrcem svého života v respektu s plánem vesmírné režie. UČÍME SE SPOLEČNĚ. Každý den. Po celý život. Moji největší učitelé jsou mí nejbližší. Vytvářím svobodný zodpovědný prostor pro inspiraci a učení dětí a dospělých. Vymyslela jsem a v praxi praktikovala výukové materiály nejen pro prvopočáteční čtení a psaní:Písmenkové básničky >>- originální sada pracovních listů celé abecedy v obrázku, verši i psaní, vhodná k učení i hraní, rozmanité pohádky >> a sešity k psaní i malování: NEOBYČEJNĚ OBYČEJNÉ SEŠITY>> a NEOBYČEJNĚ OBYČEJNÉ SEŠITY- varianta Vyrob si sám>> Zajímá Vás více? Budeme se navzájem inspirovat svými osobními příběhy a zkušenostmi? Připojíte se? Můj příběh si přečtete zde>>
Komentáře