NETRADIČNÍ ADVENTNÍ PUTOVÁNÍ- být součástí není zdání…

PROSINEC KLEPE NA DVEŘE… tři, dva, jedna… začíná adventní čas

Adventní doba v nás probouzí dětskou duši plnou radostného očekávání Vánoc, vánočních dárků, zvyků, pečení cukroví, naladění se na příchod mimořádné události- narození Ježíška.

Tento čas nejvíce prožívají děti a my, dospělí, se jim snažíme dělat láskyplného průvodce. Lidé se k sobě většinou chovají laskavěji, zdá se, že se více usmívají, ladí se svátečně a s rozjitřeným srdcem naslouchají padajícím hvězdám a třpytícím se sněhovým vločkám.

Letošní a loňský rok nám dospělým tento čas a prostor zaplnila mimořádná opatření. Pod rouškami mizí úsměv, vytrácí se i jiskra v lidských očích. Lidé jsou na sebe často nazlobeni, strach hloubí propast nepochopení…

Nesmyslnost a absurdita každodennosti užírá naši pozornost a snaží se nás přesvědčit o tom, že jsou „důležitější“ záležitosti než předvánoční naladění a mohou nás držet v nejistotě a neklidu.

Samozřejmě, že je nyní velmi důležité věnovat pozornost zdravé ochraně těla, osobních svobod a společnosti, tvoření bezpečného prostředí do budoucnosti, ale i zde platí pravidlo, že všeho moc škodí.

Jako největší mistrovství života vnímám zachování správné rovnováhy- ani málo, ani moc, vyváženosti nádechu a výdechu, práce a odpočinku, ženského a mužského principu, noci a dne… Spojení protikladů umožňuje čerpat síly v respektu zdravého rytmu.

V zimní době převažuje temný čas, svět kolem není tak barevný, jako bylo v předcházejících obdobích, venku mrzne, sníh se třpytí a v tichosti praská zvuk kroků krajinou soumraku…

Síly světla se však ukryly a najdeme-li odvahu se soustředit místo ven směrem dovnitř, můžeme rozsvítit v hloubkách sebe sama ukrytou moudrost, radostné vzpomínky, chuť tvořit, vítat budoucí čas… Probudit vnitřní dítě se zkušeností dospělého, nadšeně vnímajícího krásu každodennosti a poselství obrazů vypravování v propojení všedního dne.

Někdy v „zapřažení“ povinností zapomínáme na důležitý odkaz celé adventní doby: zastavit se, zklidnit, rozsvítit světlo uvnitř sebe, protože vně tmy přibývá, obdarovat pozorností sebe i své nejbližší, poděkovat Bohu, vesmíru za Dary, které zde na Zemi dostáváme, sladit se v harmonický celek stále se rozrůstající boží rodiny…

V tlacích naší společnosti zaměřené na výkon a rychlost obtížněji hledáme čas zklidnění, vnitřního naladění se, souznění… A často ani nevíme, jak to máme uchopit, ve škole jsme se nic takového neučili, naše zkušenosti ne vždy nabízejí návody v souladu s vnitřními prožitky a harmonizací sebe sama.

Pokud byste se rádi podívali na adventní čas trochu jinak, zamysleli se v příbězích i činnostech nad dary tohoto světa, nabízím vám svoji ruku. Lehce ji stiskněte a nechte se vést. Krok za krokem, den za dnem můžeme spolu putovat a odhalovat dílečky adventního příběhu, putování v zemské i nebeské říši.

Můžete přizvat i známé a vyzkoušet netradiční pojetí adventního kalendáře, který jsem nakreslila v inspiraci s waldorfským přístupem a ve školní praxi ho se svými dětmi ve třídě praktikovala a který je volně přístupný ke stažení na mém webu.

Namalovala jsem adventní kalendář ve formě kruhového obrazu, který tvoří cestu za Ježíškem v pomoci Darů naší Země, minerálů, živlů, rostlin, zvířat a lidí a nebeského světa. Obrázek lze rozdělit do čtyř částí, které se dotýkají jednotlivých říší, které nás obklopují: říše minerální a živelné, říše rostlinné, živočišné a lidské. Postupně se Vám tak odhalí celistvý obraz podpořený emočními zamyšleními, praktickými úkoly a uměleckým zabarvením…

Děti obraz ale neuvidí hned, bude se jim odhalovat postupně dílek po dílku, den po dni. Na začátku bude zakryt kruhovým kalendářem, z něhož budete každý den ustřihovat malý klíneček, ujídat jako z pizzy a objevovat tak další a další část obrázku, ke kterému se budou vztahovat úkoly a zamyšlení jak pro děti, tak pro Vás, dospělé.

Mým cílem je obohatit celou Vaši rodinu, pohladit dětskou i dospěláckou duši něžnými láskyplnými obrazy a poselstvími adventní doby, a přispět tak k předvánočnímu sladění, vnímám jako léčivé se společně naladit do atmosféry odhaleného obrázku a ponořit se do obrazu podobenství…

Původně jsem chtěla vytvořit prodejní produkt a nabízet ho v ucelené formě, bylo by to ale vše šité horkou jehlou a nedoladěné do celku, počítačové technikálie a propojení není mou silnou stránkou, proto jsem se rozhodla, že budeme spolu putovat den za dnem prostřednictvím mých blogových stránek, na nichž Vám každý den nabídnu darem jeden příběh, zamyšlení a úkoly.

A Váš dar za můj dar pak bude na Vás, plně ležet ve Vašich rukou. Můžete mi poslat jako poděkování finanční odměnu dle Vašich možností a toho, jak s Vámi putování rezonovalo, potěší i zpětná vazba, poděkování formou sdílení, doporučení, koupení si dalších produktů, napsání reference… Dej a bude Ti dáno, přej a bude Ti přáno.

A když zjistíte, že tato cesta není pro Vás, tak je to také Ok… Ne každý je naladěn na prožívání v obrazech symbolů a zamyšlení…

CO VÁS BUDE ČEKAT?

Adventní obraz je ke stažení ZDE, v článku Adventní kalendář.

Vy ho vytisknete, vybarvíte, vystavíte, připravíte k prvnímu odhalení dílečku.

Každý den odstřihnete díleček se jménem a odhalíte obrázek, ke kterému se bude vztahovat příběh, který dětem přečtete, vypravování, ve kterém budete hrát se svými dětmi hlavní roli.

Na tento příběh bude navazovat text s dalšími souvislostmi, který je již určen pro vás, dospělé. Z tohoto textu přenesete do Vaší rodiny ty souvislosti a okruhy, které se Vás dotknou, o kterých si dál podle věku i naladění dítěte společně popovídáte a vyberete si alespoň jeden praktický úkol, který společně zrealizujete (tvoření, pečení, tanec, zpěv, procházka…).

V dalším dnu si zrekapitulujete příběh minulého dne a zamyslíte se nad tím, zda jste si všimli souvislostí v praktickém prožívání. Děti si nakreslí obrázek včerejšího dne, k němuž můžete poznamenat i otázky a inspirativní přesahy, co Vás napadly… Z těchto obrázků si pak vytvoříte- svážete pamětní knihu adventního putování- obohatit ji můžete dle libosti (fotografiemi ze společného tvoření, výtvory, básněmi…).

Byla cesta, byla ušlapaná- zpěv Gabriela a Jana Tlapová

Tak co, jdete do toho se mnou?

  • Necháte se něžně vést a objevovat nové obzory světa ukrytého za oponou času?
  • Vytvoříte si pamětní knihu inspirovanou mými příběhy?
  • Stanete se hlavními hrdiny tohoto putování?
  • Podělíte se s ostatními o možnost putovat s námi?
  • Našli jste odvahu vstoupit na neznámou cestu?

Pokud ANO, tak se na Vás těším a věřím, že se navzájem obohatíme. Věřím, že společně a každý jedinečně zažijeme kouzelnou adventní atmosféru v netradičním přístupu sytícím naše Duše.

Děkuji, pokud se rozhodnete být součástí objevné cesty za Ježíškem.

Láskyplný pohodový adventní čas přeje

Mgr. Jana Tlapová

UČÍME SE SPOLEČNĚ.

Každý den.

Po celý život.

Připojíte se?

Mgr. Jana Tlapová
Jsem neobyčejně obyčejná žena. Vyjímečný originál. Jako každý z Vás. ;-) Rozhodla jsem se stát tvůrcem svého života v respektu s plánem vesmírné režie. UČÍME SE SPOLEČNĚ. Každý den. Po celý život. Moji největší učitelé jsou mí nejbližší. Vytvářím svobodný zodpovědný prostor pro inspiraci a učení dětí a dospělých. Vymyslela jsem a v praxi praktikovala výukové materiály nejen pro prvopočáteční čtení a psaní:Písmenkové básničky >>- originální sada pracovních listů celé abecedy v obrázku, verši i psaní, vhodná k učení i hraní, rozmanité pohádky >> a sešity k psaní i malování: NEOBYČEJNĚ OBYČEJNÉ SEŠITY>> a NEOBYČEJNĚ OBYČEJNÉ SEŠITY- varianta Vyrob si sám>> Zajímá Vás více? Budeme se navzájem inspirovat svými osobními příběhy a zkušenostmi? Připojíte se? Můj příběh si přečtete zde>>
Komentáře