18.12.- svátek slaví Miloslav

Nastal čas na další vypravování. Než se pustíte do čtení dalšího příběhu, nakreslete prosím obrázek vycházejícího ze včerejšího vypravování. Co se včera stalo? Zrekapitulujte příběh. Vzpomněli jste si na všechny detaily? Napadají Vás další otázky a odpovědi vztahující se k obrazům minulého dne? Pokud chcete, zapište si další poznámky a postřehy…

OVEČKA

„Jemné bečení se ozývá,

kabátek z ovčí vlny mívá.

Jak chomáček mraků vypadá,

se stádem svým si pastvu obstará.“

Máte za sebou den plný prožitků a zážitků. Prožili jste něco, co se dotýká včerejšího příběhu? Dotkla se témata včerejšího příběhu ztracené ovečky, putování mraků a jemné ovčí srsti Vašeho dnešního prožívání? Napadají Vás nějaké další otázky? Pokud ano, zapište si je a popovídejte si o nich.

Až dokreslíte obrázek, pohodlně se posaďte, zapalte si svíčku a řekněte si úvodní básničku Adventního putování.

ADVENTNÍ PUTOVÁNÍ těchto dětí a dospělých průvodců

………………………………………………

Dnem za dnem, krok za krokem, putují …………………………..

světem- věčným věkem- s radostným poskokem.

Na dalekou pouť se vydají, mnoho zažijí,

v poznání dozrají, tajemství prožijí…

V tento magický adventní čas

budou putovat každý den zas a zas.

Kam je cesta zavede?

Kdopak je povede?

Co objeví?

Co zůstane skryto?

Každý dostane, co zaslouží,

není nám to líto.

Světlo na obzoru udává směr,

vše, co prožijí, dá nový rozměr,

rozšíří barevnější obzory,

pohledy na tvory (i potvory)…

Nechť je společně strávený čas

propojen nitkami lásky v souznění zas a zas,

když tvoříme pohodu v nitru,

snad včas, v ten pokojný adventní čas.

Nechť tato kniha padajících listů předvánočních dnů

uchová voňavou vzpomínku laskavých snů

a vše, co vznikne v lásce objevného putování,

stane se realitou, nebude to zdání…

Boží láska je tu s námi bez přestání

a všechny nás chrání…

♥ S láskou Jana Tlapová autorka tohoto Adventního putování
Máte-li chuť, můžete si i společně zazpívat nějakou oblíbenou koledu, nebo se Vám zalíbila „Byla cesta, byla ušlapaná"…?
Těšíte se na další pokračování příběhu? Už Vám ho nesu… Přišel čas odstřihnutí dalšího dílečku adventního kalendáře a odhalení nového obrázku.

18.12.- osmnáctý adventní den- svátek slaví Miloslav

Naše výprava se rozrostla o mnoho zvířecích členů a cestování se stalo veselejší, ale i náročnější. Museli častěji zastavovat na jídlo a pití, řešit drobné odbíhání býčka a oslíka, který se občas zasekl na nějakém bodláku a nechtělo se mu dál. Bečení jehňátka ho však vždy zbystřilo a do pohybu uvedlo, takže se zvířátka vzájemně doplňovala.

………………………………….. měli plné ruce hlazení, drbání, škrábání. Rádi nesli jehňátko v náruči i se nechali nést na býčím či oslím hřbetě.

Marie s Josefem s laskavým úsměvem sledovali, jak si ……………………………………….. se zvířátky rozumí. Brzy se naučili, co které zvíře potřebuje a nikdy nebyli leniví se o ně postarat a poskytnout jim péči.

Tato starostlivost se jim vyplácela hlavně navečer, když slunce zapadalo, trochu se ochladilo a poutníci hledali místo ke spánku. Chlupatá těla býčka, oslíka a jehňátka vždy poskytla zahřátí a v obejmutí se všem měkce odpočívalo a hřejivě spalo.

Teplo a ochranu zajišťoval i oheň, který si před ulehnutím vždy dělali. Na ohni si jablko a kus masa opékali. Zde také vzpomínali na dobrodružství, která zažili, zvlášť souboj s vlky měli hluboce uložený v paměti. „Vzpomínáte si na vlčí smečku, tiché našlapování tlap a po krvi lačnící pohled?“ zeptal se Josef.

……………………………………… povzdychli: „Jak by mohli zapomenout na vlčí obrysy vystupující z tmy hustého lesa, hladový dech cítící lidskou kořist, tlapy našlapující mýtinou, směřující k dutině stromu…“

Najednou se jim zdálo, že vidí vlčí pohled v nedalekém křoví. Hrklo v nich. Vlci sice pořádnou lekci od vyrašených pupenů dostali, ale třeba se o jiné vlky jedná… Vlčí vytí sice slyšet nebylo, ale jemné kňučení se k nim linulo… V křoví se kdosi skrývá a pohled jeho podobný vlčímu je.

Všichni zatajili dech a spojili se v gestu ukazujícímu směrem k jednomu páru očí neznámého tajemného hosta. Více návštěvníků kolem nevnímali a tento jeden vnímali jako trochu jiný, než vlčí…

Oči v křoví dlouho skryty nezůstaly. Vůně masa vylákala neznámého ven. Jedním velkým skokem doprovázeným hlasitým štěkotem před nimi stanul pes. Ovčácký. Jehňátko zvedlo hlavu a radostně zabečelo. „Vida, vypadá to, že jsou to staří známí!“ pomyslela si Marie. „Nebude dlouho trvat a jehňátko se se svou rodinou opět shledá. Jaká to milá návštěva!“

Pes se zadíval na spokojené jehně a s děkovným pohledem ocenil všechny lidi sedící kolem. Očichal je a nechal se pohladit a nakrmit. Olízal jehňátko, spokojeně si lehl vedle něj a po chvilce usnul.

………………………………………….. neskrývali nadšení: jejich výprava se rozrostla o dalšího člena, věrného přítele člověka. Co více si mohli přát!

„Věrný pes stráží a ochraňuje,

člověk ho trpělivou péčí vycvičuje

a láskou ochočuje.“

NÁPADY NA TVOŘENÍ, TÉMA K ZAMYŠLENÍ

Tento text slouží pro rodiče jako nápadník k promluvě o tomto tématu- není určen k předčítání jako příběh výše, ale obsahuje řadu odkazů a podnětů pro aktivní tvoření. Vše je pak shrnuto na závěr formou výčtu jednoduchých úkolů. Na Vás pak je, co si vyberete, jak vše uchopíte. Cílem je se naladit na adventní zklidnění, ale ne na dostihovou dráhu- neočekává se, že uděláte vše- vybírejte dle Vašeho gusta a nálady... Případně přidejte další tipy a nápady na FB Učíme se společně.

Pes je symbolem věrnosti, oddanosti. Chrání a stráží, nasazuje vlastní život v obraně svých pánů. Jeho srdce lze získat laskavou péčí. Nedůsledná výchova se může odrazit na charakteru psa. Říká se, že se často pes podobá majiteli- vizáží i povahou.

Jaká psí plemena a rasy znáte? Máte doma, či v blízkém okolí psa? Jaký je? Poslouchá? Umí nějaké povely?

Jaké vlastnosti si u psa ceníte? Víte, že existuje i psí kalendář jmen? Jaké psí jméno byste vybrali pro svého psa?

Být věrný. Čemu jste věrní? Kde a čemu se cvičíte? Čemu věnujete pravidelnou trpělivou práci? Je oblast, které byste obětovali život?

Pes má výborný čich. Dokážete rozpoznat různé koření, ovoce dle čichu?

Věnujete čas své fyzičce? Sportujete, cvičíte? Chodíte na pravidelné procházky? Co byste potřebovali pravidelně cvičit, v čem se zlepšit? Udělejte si doma překážkovou dráhu.

Jaké znáte písničky, pohádky, kde se vyskytuje pes? Zazpívejte si, podívejte se na pohádku, přečtěte si knížku Pejsek a kočička, Dášeňka, čili život štěněte, Kočkopes Kvído… Jakého psího hrdinu milujete?

18.12. PES

„Věrný pes stráží a ochraňuje,

člověk ho trpělivou péčí vycvičuje

a láskou ochočuje.“

Rekapitulace inspirativních úkolů, co vše můžete udělat, aneb nalaďte se, vyberte si a čiňte:

  • Podívat se na psí plemena a rasy, jejich charakteristiku, podobu.
  • Vybrat si jméno ze psího kalendáře.
  • Cvičit, trénovat svou fyzičku, svůj charakter, své dovednosti, věrnost, trpělivost.
  • Rozpoznávat čichové hádanky (koření, ovoce…).
  • Zazpívat si, vyprávět, podívat se, přečíst příběhy a pohádky s psím hrdinou.

Krásný osmnáctý adventní den.

Mgr. Jana Tlapová
Jsem neobyčejně obyčejná žena. Vyjímečný originál. Jako každý z Vás. ;-) Rozhodla jsem se stát tvůrcem svého života v respektu s plánem vesmírné režie. UČÍME SE SPOLEČNĚ. Každý den. Po celý život. Moji největší učitelé jsou mí nejbližší. Vytvářím svobodný zodpovědný prostor pro inspiraci a učení dětí a dospělých. Vymyslela jsem a v praxi praktikovala výukové materiály nejen pro prvopočáteční čtení a psaní:Písmenkové básničky >>- originální sada pracovních listů celé abecedy v obrázku, verši i psaní, vhodná k učení i hraní, rozmanité pohádky >> a sešity k psaní i malování: NEOBYČEJNĚ OBYČEJNÉ SEŠITY>> a NEOBYČEJNĚ OBYČEJNÉ SEŠITY- varianta Vyrob si sám>> Zajímá Vás více? Budeme se navzájem inspirovat svými osobními příběhy a zkušenostmi? Připojíte se? Můj příběh si přečtete zde>>
Komentáře