VELIKONOČNÍ KRASLICE malované včelím voskem

Dnešní článek a videa se vztahují k Velikonocům, které nám již klepou na dveře.

P1100527

Již dlouhá léta, od svých asi 7 let, tzn. 33 let, maluji velikonoční kraslice včelím voskem.

IMG_0192

Začínala jsem malovat u známého „stejdy“ Klimešů, který je skutečným mistrem v této tradiční technice a všemu mě naučil. Děkuji. ♥

IMG_0187

Celá tato technika prováděná klasickým způsobem je docela pracná a časově náročná.

Na bílá vajíčka se nanese vosk na místa, která na konci budete chtít mít bílá. Vosk bílou skořápku na místech čar a teček zakryje a ponechá původní barvu. Pak se dává vajíčko do světlé barvy, nejčastěji žluté. Po chvíli se vyndá, nechá osušit a pokračuje malba dalších tahů voskem, které budou na závěr žluté. Vkládá se opět do další barvy- např. červené, vzniká oranžová až červená, podle délky a sytosti barvy, a může se podobným způsobem malovat dál, dokud není tvůrce spokojen s konečným výsledkem a barvou.

Po uschnutí následuje další fáze, a to stírání vosku hadříkem nad plamenem svíčky. Opatrně, aby se vajíčko nezačoudilo, se opatrnými tahy stíhá rozehřátý vosk a odhalují skryté barvy pod ním. Vzniká nádherná kraslice, zářící mnoha barvami.

Léta praxe mi dala jistotu tahů voskem, díky inspirace z různých zdrojů: výstavy, pohlednice, obrázky… jsem získala zajímavý vzorník možných motivů, některé se staly velmi oblíbenými, a časem jsem zjistila, že se mi moc líbí grafický reliéf na kraslici, který samotný včelí vosk zanechává. Přepalováním vosku jsem také docílila různých odstínů hnědé, a získala tak zajímavý tvořivý materiál pro mou další činnost.

Usnadnila jsem si práci a začala vosk na kraslici nechávat a nestírala ho nad plamenem svíčky. Vznikají tak mé originální velikonoční kraslice, s jejichž vznikem bych se s Vámi v krátkém videu podělila.

Malovat se dá i s rozehřátými voskovkami, které se mohou rozehřívat na plotýnce i ve víčku od piva (ale bez plastové podložky). Manžel mi udělal i praktické stojánky na rozehřátí voskovky nad čajovou svíčkou. Já sama ale preferuji opravdový včelí vosk, protože tahy stvořené díky tomuto materiálu jsou nejkrásnější… Posuďte sami.

Vajíčka můžete i barvit v barvách, jen tyto barvy nesmějí být horké, aby vosk nerozpustily.

 

Pokud budete zkoušet, přeji mnoho štěstí, trpělivosti.

Dávejte pozor na spáleniny, horký vosk dokáže dělat velké neplechy. Děti nechte tvořit pouze pod vaším pečlivým dohledem.

 

Budu ráda, podělíte-li se se svými výtvory a zkušenostmi…

 

VESELÉ VELIKONOCE.

Jana Tlapová a její Tlapky

DSCN1414

 

 

www.janatlapova.cz

FB Učíme se společně

Mgr. Jana Tlapová
Jsem neobyčejně obyčejná žena. Vyjímečný originál. Jako každý z Vás. ;-) Rozhodla jsem se stát tvůrcem svého života v respektu s plánem vesmírné režie. UČÍME SE SPOLEČNĚ. Každý den. Po celý život. Moji největší učitelé jsou mí nejbližší. Vytvářím svobodný zodpovědný prostor pro inspiraci a učení dětí a dospělých. Vymyslela jsem a v praxi praktikovala výukové materiály nejen pro prvopočáteční čtení a psaní:Písmenkové básničky >>- originální sada pracovních listů celé abecedy v obrázku, verši i psaní, vhodná k učení i hraní, rozmanité pohádky >> a sešity k psaní i malování: NEOBYČEJNĚ OBYČEJNÉ SEŠITY>> a NEOBYČEJNĚ OBYČEJNÉ SEŠITY- varianta Vyrob si sám>> Zajímá Vás více? Budeme se navzájem inspirovat svými osobními příběhy a zkušenostmi? Připojíte se? Můj příběh si přečtete zde>>
Komentáře