14.12.-svátek slaví Lýdie

Nastal čas na další vypravování. Než se pustíte do čtení dalšího příběhu, nakreslete prosím obrázek vycházejícího ze včerejšího vypravování. Co se včera stalo? Zrekapitulujte příběh. Vzpomněli jste si na všechny detaily? Napadají Vás další otázky a odpovědi vztahující se k obrazům minulého dne? Pokud chcete, zapište si další poznámky a postřehy…

VČELY (HMYZ, LÉTAJÍCÍ TVOROVÉ)

„Svou sílu v propojení spolupráce a pilné práce znají,

v pomoci lidem, světu, rostlinám smysl mají,

kouzelné recepty z nektaru a pylu nám však tají,

sny proměňující vajíčka, larvy a dospělce se jim zdají.“

Máte za sebou den plný prožitků a zážitků. Prožili jste něco, co se dotýká včerejšího příběhu? Dotkla se témata včerejšího příběhu hmyzu, létajících tvorů, včel, včelího žihadla, služby rostlinám a lidem, života a kouzelného společenství Vašeho dnešního prožívání? Napadají Vás nějaké další otázky? Pokud ano, zapište si je a popovídejte si o nich.
Až dokreslíte obrázek, pohodlně se posaďte, zapalte si svíčku a řekněte si úvodní básničku Adventního putování.

ADVENTNÍ PUTOVÁNÍ těchto dětí a dospělých průvodců

………………………………………………

Dnem za dnem, krok za krokem, putují …………………………..

světem- věčným věkem- s radostným poskokem.

Na dalekou pouť se vydají, mnoho zažijí,

v poznání dozrají, tajemství prožijí…

V tento magický adventní čas

budou putovat každý den zas a zas.

Kam je cesta zavede?

Kdopak je povede?

Co objeví?

Co zůstane skryto?

Každý dostane, co zaslouží,

není nám to líto.

Světlo na obzoru udává směr,

vše, co prožijí, dá nový rozměr,

rozšíří barevnější obzory,

pohledy na tvory (i potvory)…

Nechť je společně strávený čas

propojen nitkami lásky v souznění zas a zas,

když tvoříme pohodu v nitru,

snad včas, v ten pokojný adventní čas.

Nechť tato kniha padajících listů předvánočních dnů

uchová voňavou vzpomínku laskavých snů

a vše, co vznikne v lásce objevného putování,

stane se realitou, nebude to zdání…

Boží láska je tu s námi bez přestání

a všechny nás chrání…

♥ S láskou Jana Tlapová autorka tohoto Adventního putování
Máte-li chuť, můžete si i společně zazpívat nějakou oblíbenou koledu, nebo se Vám zalíbila „Byla cesta, byla ušlapaná"…?
Těšíte se na další pokračování příběhu? Už Vám ho nesu… Přišel čas odstřihnutí dalšího dílečku adventního kalendáře a odhalení nového obrázku.

14.12.- čtrnáctý adventní den- svátek slaví Lýdie

Setkání s životním příběhem včel v našich poutnících zanechalo hluboký dojem. V hlavě jim vířila hromada myšlenek a otázky pobíhaly sem a tam. Stejně jako veverka, co se v koruně stromu mihla.

„Podívejte!“ potichu zvolali ……………………………………………………… „Vidíte ji?“

Všichni se zastavili a upřeli zrak směrem, kam ukazoval prst ………………………………………………………

Byla tam. Nazrzlý kožíšek, huňatý ocásek, jiskrná očka, ostré drápky. Hbitě šplhala po větvi a na konci: Hop! na druhý strom. Ocasem jako kormidlem určila směr, rychlost a švih vycházel z mrštného tělíčka, drápky se zachytily hrubé kůry stromu a hlava se zvědavě rozhlížela kolem, zda nehrozí nějaké nebezpečí…

Opak byl pravdou! V dohledu byl lískový keř. Veverka svižně zamířila směrem k němu. Vzala do tlapiček oříšek a rozmýšlela se, co s ním udělá. Zoubky použila jako louskáček a šup s jadérkem do pusinky.

Další oříšek ale rozlousknut nebyl. Veverka ho popadla do tlapiček a zahrabala do země u lístky, rychle doběhla pro další a ten zanesla do nedaleké dutiny stromu. Tak to činila stále a stále. Všichni zvědavě počínání pozorovali a počítali, kolik oříšků veverka uskladnila a kolik snědla.

Marie se také opatrně shýbla pro několik oříšků. S jemným náznakem k rozlousknutí je podala Josefovi, který jádra pomocí kamenů zbavil skořápky.

Hluk louskání veverku vyplašil. Ukryla se nedaleko.

Josef podal oříšky …………………………………………… a řekl: „Dejte si je do dlaně, natáhněte ruku, udělejte pár kroků dopředu, sedněte si do podřepu s dlaní v dosahu ze země a v klidu vyčkejte, co se bude dít.“

……………………………………………… učinili, jak řekl. Chvilku tak s napjatou paží a dlaní s oříšky skoro bez dechu vyčkávali, když tu najednou se nedaleko mihl rezavý ohon. Po chvilce našla veverka odvahu a objevila se celá. Zvědavě si prohlížela …………………………………………………….. a přemýšlela, jestli tvorové nabízející voňavá jadérka mají dobré úmysly. ………………………………….. ji v duchu posílali podporu: „Pojď, holka, pojď malá. Neboj, nic se Ti nestane…“.

Chuť na vylousknutou pochoutku a duševní pomoc přemohly obavy a veverka vykročila k ……………………………………………………..

Opatrně se přibližovala k dlaním…

První oříšek sebrala a rychle odběhla stranou. K druhému pokusu již získala větší jistotu a nikam nespěchala. I u dalších oříšků zůstala v blízkosti a …………………………………………….. si ji mohli řádně prohlédnout, dokonce se jim jemným kožíškem několikrát otřela o paži.

I když měli …………………………………………….. prázdnou dlaň, veverka se stále držela poblíž. Marie s Josefem s ní v duchu promlouvali a povzbuzovali k odvaze nechat se pohladit, polaskat lidskou rukou.

A ona je vyslyšela! …………………………………………… s úžasem hleděli na malého bystrého tvora ochutnávajícího lidský hřejivý dotek, teplo laskavého kontaktu. Potěšení bylo na obou stranách. Propojení nového zážitku jako by zastavilo čas a všechny znehybnilo v obohacujícím poznání.

Odněkud ale zazněl hlasitý lomoz.

Veverka mrknutím oka poděkovala a zmizela v hustém větvoví.

„Nazrzlý kožíšek, ocásek huňatý,

před skokem odvahy v kůře drápky zaťaty.

V radostném pohybu objevuje zem i korunu stromů,

jiskrná očka tajemství spatří, zásoby udělá, pak vrací se domů.“

NÁPADY NA TVOŘENÍ, TÉMA K ZAMYŠLENÍ

Tento text slouží pro rodiče jako nápadník k promluvě o tomto tématu- není určen k předčítání jako příběh výše, ale obsahuje řadu odkazů a podnětů pro aktivní tvoření. Vše je pak shrnuto na závěr formou výčtu jednoduchých úkolů. Na Vás pak je, co si vyberete, jak vše uchopíte. Cílem je se naladit na adventní zklidnění, ale ne na dostihovou dráhu- neočekává se, že uděláte vše- vybírejte dle Vašeho gusta a nálady... Případně přidejte další tipy a nápady na FB Učíme se společně.

Máte rádi oříšky? Umíte je rozlousknout? Co byste si přáli, aby v nich bylo ukryto? Rozemleté oříšky jste možná včera použili při pečení medovníku. Už jste ochutnali? Máte rádi Nutellu? Víte, že si ji můžete sami vyrobit doma?

Podívejte se na nádhernou pohádku Tři oříšky pro popelku. Zapátrejte v knihovně po knížkách o veverkách. I Deisy Mrázková ve svých knihách hraje veverka důležitou roli- např. „Haló, Jácíčku“, „Slon a mravenec“

Veverčin pohyb je hbitý, rychlý. Vyjděte ven na procházku a proběhněte se jako ona. Pokuste se skákat z kmene na kmen (pokud to vnímáte jako bezpečné- nezapomeňte, že nemáme kormidlo a pomocníka pro udržování rovnováhy ve formě ocásku).

Jak můžeme udržovat rovnováhu, když jdeme po úzké lávce, životem? Copak je důležité udělat před skokem? Skáčete rádi? Jaká zvířata ještě skákají a jak se mezi sebou odlišují?

Jaká zvířata mají podobné nastavení v hbitosti a v rychlém pobíhání? Jaké hlodavce ještě znáte?

Veverka si ráda vystýlá pelíšky v dutině stromů. Vytváříte rádi pelíšky? Udělejte si ho doma, pokud můžete a máte chuť.

Vytváříte si zásoby? Co byste si jako lidé dali do své spižírny? Kde byste ji udělali? Má i člověk zásoby ve svém těle? Kde vnímáte svoje rezervy? Jak sytíte svou sílu, kde a jak čerpáte energii? Jíte zdravě? Žijete rychle jako veverka? Umíte se zastavit, zalézt do pelíšku? Udělejte to, zalezte pod peřinu, přitulte se a povídejte si, vyprávějte, čtěte, nebo jen tak buďte…

14.12. VEVERKA- drobní hbití živočichové, hlodavci

„Nazrzlý kožíšek, ocásek huňatý,

před skokem odvahy v kůře drápky zaťaty.

V radostném pohybu objevuje zem i korunu stromů,

jiskrná očka tajemství spatří, zásoby udělá, pak vrací se domů.“

Rekapitulace inspirativních úkolů, co vše můžete udělat, aneb nalaďte se, vyberte si a čiňte:

  • Vylouskat oříšky, upéci z nich něco, ochutnat oříškový medovník, vyrobit si domácí Nutellu.
  • Zamyslet se nad Vašimi přáními ukrytými v oříšcích.
  • Zapátrat v knihovně o knihách o veverkách, popovídat si, podívat se na pohádku Tři oříšky pro Popelku.
  • Proběhnout se venku, skákat jako veverka, udělat si pelíšek. Cvičit rovnováhu- tělesnou i duševní.
  • Zamyslet se nad zásobami.

Krásný čtrnáctý adventní den.

Mgr. Jana Tlapová
Jsem neobyčejně obyčejná žena. Vyjímečný originál. Jako každý z Vás. ;-) Rozhodla jsem se stát tvůrcem svého života v respektu s plánem vesmírné režie. UČÍME SE SPOLEČNĚ. Každý den. Po celý život. Moji největší učitelé jsou mí nejbližší. Vytvářím svobodný zodpovědný prostor pro inspiraci a učení dětí a dospělých. Vymyslela jsem a v praxi praktikovala výukové materiály nejen pro prvopočáteční čtení a psaní:Písmenkové básničky >>- originální sada pracovních listů celé abecedy v obrázku, verši i psaní, vhodná k učení i hraní, rozmanité pohádky >> a sešity k psaní i malování: NEOBYČEJNĚ OBYČEJNÉ SEŠITY>> a NEOBYČEJNĚ OBYČEJNÉ SEŠITY- varianta Vyrob si sám>> Zajímá Vás více? Budeme se navzájem inspirovat svými osobními příběhy a zkušenostmi? Připojíte se? Můj příběh si přečtete zde>>
Komentáře