1.12. svátek slaví Iva

ADVENTNÍ PUTOVÁNÍ

těchto dětí a dospělých průvodců

………………………………………………….

Dnem za dnem, krok za krokem,

putují ……………………………………….. světem- věčným věkem-

s radostným poskokem.

Na dalekou pouť se vydají, mnoho zažijí,

v poznání dozrají, tajemství prožijí…

V tento magický adventní čas

budou putovat každý den zas a zas.

Kam je cesta zavede?

Kdopak je povede?

Co objeví?

Co zůstane skryto?

Každý dostane, co zaslouží,

není nám to líto.

Světlo na obzoru udává směr,

vše, co prožijí, dá nový rozměr,

rozšíří barevnější obzory,

pohledy na tvory (i potvory)…

Nechť je společně strávený čas

propojen nitkami lásky v souznění zas a zas,

když tvoříme pohodu v nitru, snad včas,

v ten pokojný adventní čas.

Nechť tato kniha padajících listů předvánočních dnů

uchová voňavou vzpomínku laskavých snů

a vše, co vznikne v lásce objevného putování,

stane se realitou, nebude to zdání…

Boží láska je tu s námi bez přestání

a všechny nás chrání… ♥

láskou Jana Tlapová autorka tohoto Adventního putování

Pohodlně se usaďte, zapalte svíčku, poslechněte si písničku... Začíná advent...
Byla cesta, byla ušlapaná- Gabriela a Jana Tlapovi
Odstřihněte první klíneček adventního kalendáře, odhalte první obraz k zamyšlení, putování v příběhu začíná...
Do textu si doplňte jména svých dětí a své. Poupravte dle potřeby koncovky, aby jména všech v textu zazněla a Vaše děti a Vy jste se stali aktivní součástí a prožívali všechna doprodružství "na vlastní kůži"...

1.12. Začíná advent- 1.den- svátek slaví Iva

Stalo se to jednoho poklidného mrazivého dne.

Tenkrát, pozdě v noci, ve tmě, kdy v pokoji vše ve spánku tiše oddechovalo, se vzbudily děti, které se jmenovaly …………………………………………………………………………………………

Probudil je nádherný sen, sen o narození něčeho výjimečného, co je jako láska sama a vše objímá svou otevřenou náručí, jiskřivým pohledem a čistým úmyslem. Ten sen byl tak krásný, něžný a hřejivý, že děti ………………………………………..……………………….. nahmataly vedle sebe svou maminku a tatínka a obejmuly je s radostí v srdci, že jejich rodiče spokojeně odpočívají vedle nich.

Ztemnělým pokojem najednou proběhl záblesk, který ale neuhasl, svítil dál, jako plamen svíčky při večerní modlitbě. Děti zvědavě pozorovaly toto příjemné světlo v teple své peřinky, ale za chvíli zatoužily zjistit víc a podívat se ven. Bosé nožky se dotkly studené podlahy a cupitavě zamířily k oknu.

V úžasu bystré oči hltaly hvězdnou oblohu. Nebylo potřeba dlouhého zkoumání… Cože? To není možné! Na nočním nebi zářila prapodivná hvězda. Měla závoj, jako nevěsta, její stříbrný odlesk se neztrácel a doprovázel ji na její cestě. Co je to za nebeské znamení? Co nám přináší?

Když padá hvězda, všichni si něco potichu přejí a hvězda jim přinese splnění tohoto přání. Tady se zdá, že čas na přání bude neomezený- ocas nemizí a hvězda nepadá, jako stálice zůstává na obloze.

Děti …………………………………………………………………………… ucítily na ramenou něžný dotyk. Polekaně s sebou cukly. „Mami, tati, vy jste mě ale vystrašili! Co tady děláte?“ „Na to jsme se chtěli zeptat Vás! Copak se děje?“ Maminka blaženě vzdychla: „Vzbudil mě krásný sen hřejivé lásky a obětí…“ „Tebe taky?“ vykřikli v tichou odpověď všichni jednohlasně… Bylo zřejmé, že se děje něco neobvyklé, úžasného, tajemného. Pohled na hvězdnou oblohu tento pocit potvrdil.

„Kometa…“, zašeptali rodiče. „Posel důležitých zpráv. Zvěstuje narození něčeho nového, něčeho, co promění všechny z nás: lidi, zvířata, rostliny i půdu s kameny… Přináší nám zvěstování velké změny.“

„A můžeme si něco přát?“ zaprosily děti …………………………………………………..

„Proč ne?“ řekli rodiče. „Co by to bylo? Jaké je Vaše tajné přání?“

Děti zašeptaly:

………………………………………………………………………………

Rodiče něžně obejmuli své děti ………………………………………………………………………………….. a vzrušeně pravili:

„Budeme Vám vyprávět pradávný příběh. Příběh velkého putování a zrození. Chcete? Vydáme se na dalekou cestu a každý den společně odhalíme díleček v putování, přiletí k nám list nového tvoření, díleček do puzzle nového obrazu světa. Rozšíříme si společně obzory mrazivých zimních nocí.“

A s touto představou všichni usnuli, těšíc se na další den…

Na nebi se kometa zjevila,

zvěst o zrození pravila.“

NÁPADY NA TVOŘENÍ, TÉMA K ZAMYŠLENÍ

Tento text slouží pro rodiče jako nápadník k promluvě o tomto tématu- není určen k předčítání jako příběh výše, ale obsahuje řadu odkazů a podnětů pro aktivní tvoření. Vše je pak shrnuto na závěr formou výčtu jednoduchých úkolů. Na Vás pak je, co si vyberete, jak vše uchopíte. Cílem je se naladit na adventní zklidnění, ale ne na dostihovou dráhu- neočekává se, že uděláte vše- vybírejte dle Vašeho gusta a nálady... Případně přidejte další tipy a nápady na FB Učíme se společně.

Zapalte prosím svíčku.

I my nyní můžeme pozorovat na nebi kometu Leonard malými dalekohledy a během první poloviny prosince by měla být viditelná i pouhým okem. Nezapomeňte proto pravidelně sledovat oblohu a vyhlížet tohoto posla dobrých zpráv a obnovy.

Kometa se svým pevným jádrem s příměsí kovů a různých látek a vodního elementu- ledu, roztávajícího v blízkosti tepla hvězd v sobě vyvolává řadu otázek. Možnost spatřit kometu je jedinečným zážitkem, který se ne každému poštěstí. Komety vnímám jako nositelku života, je poslem nových zpráv. Možná právě ona šíří na planety element vody, která v sobě nese potenciál života.

Nakreslete kometu.

Můžete si zazpívat, či poslechnout píseň o kometě.

Podívejte se společně na hvězdou oblohu, pozorujte proměny Měsíce, hledejte souhvězdí. Sledujte, jak se hvězdy rozsvěcují- která se objeví jako první? Pozorovat západ a východ Slunce je velkým zážitkem. Barevné proměny, hra mraků, postupné pohasínání a rozsvěcování oblohy…, to vše stojí za to vidět a umožnit dětem prožít. Kdy? Je jen na Vás a Vašich možnostech.  Nejkrásnější hvězdná obloha je bez veřejného osvětlení, na venkově, v přírodě. Hvězdárny a planetária také pravidelně pořádají různé programy pro děti a umožňují dětem poznat a uchopit nebeský prostor zase z jiného úhlu pohledu…

Jaké symboly vnímáte jako posly dobrých zpráv? Všímejte si příští den znamení. Poproste Vašeho anděla strážného o spolupráci, o láskyplné vedení a mluvu prostřednictvím znamení (často to bývají pírka, nalezení ztracených věcí, potkání se zajímavými lidmi…). Podělte se další den se svými pozorováními odhalených znamení ve Vašem životě.

Díváte se na hvězdnou oblohu? Víte, jaké planety a nebeské symboly patří k Vašemu znamení? Mnohé úhly pohledu lze získat zde.

Vyrobte si kometu, hvězdu z papíru:

Skládaná hvězda

Papírová hvězda

Jiné typy papírové hvězdy, další, další, další, další… Nápadů je tolik, jako hvězd na obloze…

1.12.- HVĚZDA, KOMETA

„Na nebi se kometa zjevila,

zvěst o zrození pravila.“

Rekapitulace inspirativních úkolů,

co vše můžete udělat, aneb nalaďte se, vyberte si a čiňte:

 • Nakreslit kometu.
 • Vyrobit si hvězdu z papíru.
 • Pozorovat hvězdnou oblohu, východy a západy slunce, kometu Leonard.
 • Navštívit planetárium.
 • Zazpívat si píseň o kometě.
 • Popovídat si o hvězdném nebi, souhvězdích, nebeských tělesech…
 • Přečíst si svůj horoskop.
 • Vnímat promluvu znamení v každodenním životě, naladit se na intuici.

Krásný první adventní den.

Mgr. Jana Tlapová
Jsem neobyčejně obyčejná žena. Vyjímečný originál. Jako každý z Vás. ;-) Rozhodla jsem se stát tvůrcem svého života v respektu s plánem vesmírné režie. UČÍME SE SPOLEČNĚ. Každý den. Po celý život. Moji největší učitelé jsou mí nejbližší. Vytvářím svobodný zodpovědný prostor pro inspiraci a učení dětí a dospělých. Vymyslela jsem a v praxi praktikovala výukové matariály nejen pro prvopočáteční čtení a psaní:Písmenkové básničky >>- originální sada pracovních listů celé abecedy v obrázku, verši i psaní, vhodná k učení i hraní, rozmanité pohádky >> a sešity k psaní i malování: NEOBYČEJNĚ OBYČEJNÉ SEŠITY>> a NEOBYČEJNĚ OBYČEJNÉ SEŠITY- varianta Vyrob si sám>> Zajímá Vás více? Budeme se navzájem inspirovat svými osobními příběhy a zkušenostmi? Připojíte se? Můj příběh si přečtete zde>>
Komentáře
 • Milujete pohádky? Rádi vyprávíte dětem nové, neotřelé příběhy? A co třeba POHÁDKA O ZDRAVÍ?

  Stáhněte si zDARma interaktivní POHÁDKU O ZLATÉM VAJÍČKU s originálními ilustracemi ve dvou variantách pro chlapeckého a dívčího hlavního hrdinu.

 • E-BOOK TŘI RADY NA POHODOVÉ PRVOPOČÁTEČNÍ ČTENÍ A PSANÍ

  Zásady správného psaní. Praktická příručka pro děti právě objevující tajemství psaní, malování, písmenek a pro jejich rodiče, učitele a další průvodce na této cestě.

 • Zajímá Vás JAK JEDNODUŠE ROZVÍJET TVOŘIVOST, NÁPADITOST A ORIGINALITU NAŠI I DĚTÍ A UŽÍVAT SI ŽIVOT ?

  Stáhněte si e-BOOK ZDARMA a inspirujte se naší životní cestou, sdílením matky tří dětí JAK ZVLÁDAT HRAVĚ PĚTIČLENNOU RODINU A NEZBLÁZNIT SE Z TOHO...

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky